Martyna Wojciechowska zaprasza do Tajlandii i Tanzanii

Tanzania_MARTYNA_3d_360x_92ceeefe53

Martyna Wojciechowska przez lata udoskonalając swoją formułę opisywania świata doszła do perfekcji. Nikt nie zarzuca jej, że popiera środowiska polityczne, feministki czy fanów sagi “Zmierzch”. Promuje podróżowanie, pokazuje Polakom najdalsze zakątki świata i … pewnie świetnie się przy tym bawi. Mini seria książek opisujących jej podróże tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu.

W moje ręce wpadły publikacje dotyczące Tanzanni i Tajlandii. Warto więc wiedzieć, zanim wyruszymy w podróż do tego kraju, że nie podaje tam się ręki. Specjalny gest głową i skinienie jest sposobem na powitanie. W Tanzanii zaś żyje najwięcej ssaków na 1 kilometr kwadratowy. I nie liczy się tu ludzi,a inne ssakowe gatunki.

Wojciechowska – zgodnie ze swoim planem – w każdym z tak egzotycznych zakątków zajmuje się sytuacją kobiet. I tu Polki, które na niedawnym Kongresie Kobiet walczyły o prawa dla siebie mogą być zaskoczone. Okazuje się, że są miejsca, w których kobieta nie ma nawet najmniejszych praw. W Tajlandii korzystanie z prostytutek to chleb powszedni (i akceptowalny). Podobnie jak sprzedawanie kobiet. W Tanzanii zaś powszechnym zwyczajem jest obrzezanie.

Każdą z książek (a jest ich w serii parę) uzupełniają praktyczne informacje dotyczące tego, gdzie można zjeść dobrze, gdzie przespać się bezpiecznie i tanio oraz co warto zobaczyć. Okazuje się bowiem, że nie potrzeba dużej ilości stron, by przekazać laikowi najważniejsze informacje, które zachęcą go do odwiedzenia Tajlandii i Tanzanii.

Wojciechowska wypełniła niszę na rynku książek podróżniczych. Znajdujemy w nich bowiem, oprócz krajów, także rdzenne mieszkanki, które przekazują więcej niż promocja danego państwa.

Świetna sprawa. Na jesienne (i zimowe) wieczory jak znalazł.

Maryna Wojciechowska, “Tanzania”, “Tajlandia”, National Geographic, 2012.

admin

W skrócie: Szczęśliwy mąż i ojciec zafascynowany światem literatury i nowych technologii.

More Posts

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

admin

W skrócie: Szczęśliwy mąż i ojciec zafascynowany światem literatury i nowych technologii.

Be first to comment