Beskid Niski sercu bliski – Wysowa-Zdrój

Beskid Niski to zakątek Polski stosunkowo mało popularny wśród turystów. Nazwy szczytów takie jak Magura Wątkowska, Kozie Żebro czy Kornuty zapewne niewiele mówią przeciętnemu obywatelowi naszego kraju. Jednak jest co najmniej kilka powodów, dla których warto odwiedzić to pasmo górskie. Szlaki Beskidu Niskiego zapewniają spokój i ciszę, których tak bardzo zaczyna brakować w innych obszarach górskich Polski. Niewiele jest w naszym kraju gór, które pozostawałyby wciąż mało uczęszczane przez turystów i w niewielkim stopniu skomercjalizowane. Taki dziewiczy i spokojny jest wciąż Beskid Niski, toteż warto wyruszyć na górskie szlaki tego obszaru w poszukiwaniu ciszy, pięknych widoków i niewymagających tras pieszych. Przyroda, świeże powietrze, rozległe panoramy – przy sprzyjających warunkach nawet widok na Tatry – to właśnie cechy charakterystyczne Beskidu Niskiego.

Jednym z miejsc najlepiej nadających się na bazę wypadową jest uzdrowisko Wysowa-Zdrój. Przyczyny są dwie – dobra lokalizacja i rozbudowana baza noclegowa (lista kwater: ). Na pewno żaden turysta nie będzie narzekać na brak możliwości noclegowych w Wysowej. Funkcjonują tu bowiem nie tylko ośrodki lecznicze i sanatoria, ale również hotele i pensjonaty. Nietrudno znaleźć również miejsce w prywatnej kwaterze, gdzie za niewygórowaną cenę można spędzić kilka nocy w przyjemnej atmosferze. Dobrze rozwinięta sieć noclegowa to pozostałość po minionej epoce, kiedy to Wysowa stanowiła główny punkt urlopowy dla pracowników z pobliskich miast – przede wszystkim Gorlic. Obecnie wieś przyciąga mniej turystów, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć nocleg, a konkurencja powoduje wzrost jakości i spadek cen.

Jeśli chodzi o lokalizację Wysowej – jest ona, jak już powiedziano, wysoce korzystna. Przede wszystkim, prosto ze wsi można wyruszyć na Ostry Wierch i Lackową – najwyższy szczyt polskiego Beskidu Niskiego. Z Lackowej przez Przełęcz Beskid prowadzi szlak prosto do Krynicy Górskiej. Nieco bardziej spacerową opcją jest wycieczka w stronę Banicy przez Ropy. Ciekawym pomysłem jest również pętla przez Cigelkę i Przełęcz Wysowską, zakończona zejściem do wsi z Obycza. Na wschód od Wysowej do zdobycia jest Kozie Żebro, z którego można zejść z powrotem do wsi, jak i do Regetowa lub Skwirtnego. Z kolei nieco bardziej na południe prowadzi szlak graniczny, którym można zdobyć Jaworzynę Konieczniańską i zejść do wsi Konieczna.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>