Co warto wiedzieć o Poznaniu?

Stolicą województwa wielkopolskiego jest Poznań, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się za czasów panowania Piastów. Mowa o nim jako mieście może być od nadania mu lokacji w 1253 roku. Obecnie obejmuje obszar 261, 91 km², na którym zamieszkuje ponad 500 tysięcy mieszkańców. Poznań od początku swego istnienia przeżywał wzloty i upadki gospodarcze za sprawą licznych zawirowań politycznych, a w konsekwencji wojennych. Na lata dostał się pod panowanie zaboru pruskiego, by następnie przeistoczyć się w autonomiczne Wielkie Księstwo Poznańskie. Jednak autonomia coraz bardziej stawała się tylko mrzonką, gdyż Prusy chciały mieć realny wpływ na rozwój miasta i jego regionu, czyniły to poprzez stałe przesiedlenia ludności polskiej. Miasto stawiało jednak czynny opór na te działania, między innymi poprzez tworzenie instytucji polskich.

Poznań wrócił w granice państwa polskiego po okresie I Wojny Światowej, jednak jak się okazało nie na długo, ponieważ w czasie trwania II Wojny Światowej dostał się pod panowanie Rzeszy. Został odbity po ciężkich walkach w 1945 roku, a odbudowę rozpoczęto po 45. Mimo tak licznych zawirowań Poznań od zawsze był prężnie rozwijającym się ośrodkiem kulturalnym, naukowym i gospodarczym. Tak też pozostało do dziś, zwłaszcza w tej ostatniej kwestii, ponieważ miasto należy do jednych z największych ośrodków gospodarczych w kraju. Po dawnych czasach zostały w mieście liczne zabytki, których nie sposób przeoczyć. Należą do nich między innymi forty, które świadczą o obronnej funkcji miasta. Znajdują się tu również świątynie różnych wyznań: kościół Nawiedzenia NMP, kościół ewangelicki Łaski Bożej, kaplica baptystów, polskokatolicki kościół św. Kazimierza, greckokatolicka świątynia Opieki Matki Bożej, metodystyczny kościół św. Krzyża, synagoga, a także świątynia buddyjska Engakuin.

Natomiast najbardziej znanymi obiektami miasta są: ratusz z koziołkami, studzienka Bamberki, budynek Urzędu Miasta (dawne kolegium jezuickie), Ostrów Tumski, zamek cesarski, Stary Browar, Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, palmiarnia, termy maltańskie, a także liczne parki. Do Poznania warto wybrać się także po to, by zobaczyć zoo lub wspomnianą wcześniej palmiarnie. Jedno i drugie miejsce jest godne polecenia dla rodzin z dziećmi. W zoo zamieszkują zwierzęta, które są zagrożone wyginięciem, natomiast w palmiarni podziwiać można ogromną ilość gatunków roślin z całego świata. Dzieciom z pewnością przypadnie do gustu wizyta w Rogalowym Muzeum, gdzie będą mogły same co nieco przyrządzić. Warto więc do tego miasta wybrać się na kilka dni, tak by na nic nie zabrakło czasu. Potrzebny do tego będzie nocleg w Poznaniu lub jego okolicy. Baza wypoczynkowa jest spora, a w jej skład wchodzą liczne hotele, hostele, motele, pensjonaty, prywatne kwatery oraz pola namiotowe i kempingowe. Znajdzie się więc opcja na każdą kieszeń.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>