Z miłości do bursztynu – Jantar

Jantar to inaczej bursztyn. Ale też i wieś leżąca na historycznym Bursztynowym Szlaku, która po sztormach (zazwyczaj od listopada do kwietnia) przyjmuje na swoje plaże bałtyckie złoto. Bursztyn jakiś czas temu powrócił do łask, a sama biżuteria z jantarem bije sprzedażowe rekordy popularności. Sam amber nie należy do najtańszych – w przypadku zbyt niskiej ceny można kupić sobie jedynie bursztyn syntetyczny.

Dlaczego właśnie Jantar?

Może dlatego, że wieś jest tak mocno powiązana z bursztynami? Ciekawostką jest, że starożytni Rzymianie bursztyn nazywali „moczem rysia” – byli święcie przekonani, że pochodzi on z wydalin właśnie tego zwierzęcia. Także inne starożytne potęgi miały swoje nazwy na jantar. Nie należy się dziwić, że w antycznym świecie bursztyn wprawiał władców w stan wzmożonej chęci jego posiadania. Obecnie kobiety pragną biżuterii z jantarem, ale pod względem wartości nie działa on tak jak za czasów starożytnych głów państw. W tamtych epokach organizowano wyprawy po bursztyn, obecnie organizuje się wyjazdy na wakacje do miejscowości Jantar.

Gdzie szukać noclegu?

Miejsce do nocowania w Jantarze pomoże wyszukać wiele stron internetowych. Standard usług jest urozmaicony. Ciężko jest znaleźć nocleg w sezonie, jeśli nie został on wcześniej zarezerwowany. Niewątpliwie jednak pozostawi po sobie wspaniałe wspomnienia z wakacji. Bardzo ciężko jest się z Jantarem rozstać, gdyż zalicza się letnisko do grona najbardziej urokliwych nadbałtyckich miejscowości. Na dodatek z energią prastarej historii, która pobudza wyobraźnię niejednego letnika. Czy inne kurorty kryją w sobie pozostałości po Bursztynowym Szlaku?

Zdrowotne właściwości bursztynu

Bursztyn posiada moce uzdrawiające i odmładzające. W przypadku schorzeń jest pomocny w bólach głowy, nerwicach i innych stanach napięcia psychicznego. Działa kojąco na osoby przemęczone. Stosuje się go także w przypadku chorób gardła, dolegliwości natury reumatycznej, jak również przy infekcjach rozmaitego pochodzenia. Wykazuje właściwości antybakteryjne. W kosmetyce wykryto jego silne działanie przeciwzmarszczkowe, dlatego też kremy z zawartością jantaru są chętnie stosowane przez panie chcące uchronić się przed upływem czasu. W domowych warunkach można przygotować nalewkę z bursztynu, która potrafi pozytywnie wpływać na stan zdrowia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>