Czym właściwie jest jaskra?

Jaskra to słowo, które czasami obija nam się w uszach, ale zazwyczaj nie zwracamy na nie większej uwagi. Jest to jakaś choroba oczu, która pewnie jak wszystkie choroby oczu, raczej nie poprawia naszego widzenia. Czy warto się tym przejmować? Odpowiedzmy na to pytanie w ten sposób: kiedy odwiedzamy Centrum Okulistyczne, jednym z pierwszych i zawsze wykonywanych badań jest badanie wzroku, które stanowi pierwszy krok do zdiagnozowania jaskry właśnie. Okuliści uważają problem za bardzo poważny, więc i my powinniśmy wyjść z podobnego założenia. Na start powiedzmy sobie, o co w ogóle w tym wszystkich chodzi.

Nadciśnienie w oku

Nadciśnienie to typowe schorzenie osób starszych oraz mających problemy z nadwagą. Wysokie ciśnienie krwi powoduje, że serce cierpi i z czasem staje się coraz słabsze, a do tego mogą pojawiać się inne problemy. Jaskra to też nadciśnienie, ale nie związane z krwią. W tym przypadku nadciśnienie pojawia się w naszych oczach. Czasami w jednym oku, zazwyczaj w obojgu.

W naszych gałkach ocznych znajduje się specjalna ciecz, której zadaniem jest wypełnianie oka i zapewnianie mu odpowiedniego kształtu. Mówimy w końcu o plastycznej kuli, która musi mieć odpowiedni kształt i sprężystość, a do tego przejrzystość. Sprawa w teorii prosta, ale technicznie bardzo skomplikowana. Żeby ciśnienie było na odpowiednim poziomie, cały czas musi istnieć dopływ płynu, ale też muszą istnieć odpowiednie zawory bezpieczeństwa na wypadek, gdyby ciśnienie było za wysokie. Jaskra to schorzenie, które polega najczęściej właśnie na tym, że te zawory bezpieczeństwa przestają działać i nadmierny poziom ciśnienia w naszych gałkach ocznych zaczyna prowadzić do uszkodzeń. Są one wyjątkowo poważne, bo niszczony jest nerw wzrokowy, który regeneruje się naprawdę tylko w znikomym zakresie. Okulista Warszawa pomoże, ale choroba musi być wykryta wcześnie.

Dodaj komentarz