Kantor internetowy, a kantor stacjonarny

Rozwój technologii w Polsce przyczynił się do zmniejszenia popularności kantorów stacjonarnych, które od 20 lat były powszechnie spotykane w Polsce i tym samym ustąpiły one miejsca nowszemu rozwiązaniu, jakim jest kantor online. Ta zmiana daje nam szereg korzyści dzięki którym łatwo zapomnieć o tradycyjnym i starym rozwiązaniu. Z drugiej jednak strony posiada swoje wady jak i zalety.

Korzyści i wady

Z pewnością gdy mówimy o wymianie waluty online, nie można nie wspomnieć o dużej szybkości całego procesu, gdyż stosowanie różnych platform i internetowe wykonywanie przelewów jest znacznie szybsze. Dodatkowo nie musimy samodzielnie fatygować się do kantora by wymienić pieniądze, co jeszcze bardziej ogranicza czas.

Jest to jeden z ważniejszych powodów, z powodu którego kantor internetowy zyskał tak wielką popularność. Jak już wspomniano, nie musimy w tym przypadku podróżować do kantoru w celu wymiany walut, dzięki czemu zmniejsza się także ryzyko napadu na tle rabunkowym oraz zguby naszych pieniędzy.

Dlatego też rozwiązania w sieci są bezpieczniejsze, ponieważ dzięki specjalnemu szyfrowaniu jaki i różnego rodzaju zabezpieczeniami naszych danych nie mogą one trafić do osób trzecich. Co więcej posiadamy także większą kontrolę nad wydawaniem naszych pieniędzy, a to wszystko dzięki bogatej historii dokonanych transakcji, co w przypadku osób które regularnie ich dokonują jest niezwykle praktyczne.

Ograniczymy koszta

Musimy także zdawać sobie sprawę z faktu, że wymiana waluty online jest znacznie niższy od tego z jakimi spotkamy się w przypadku fizycznego kantora. Wynika to z tego, że w stacjonarnych odpowiednikach spotykamy się z osobami, która pragną zarobić na nas pieniądze, tym samym nakładając wysokie prowizje na oferowane usługi kupna lub sprzedaży poszczególnych walut.

Tak zwany e-kantor jest o wiele bardziej praktyczniejszy, gdyż wszystko opiera się na zasadach giełdy, na której jeden z użytkowników sprzedaje określoną ilość pieniędzy w lokalnej walucie, a drugi poszukujący takiej waluty może z niej skorzystać. W takiej sytuacji obie strony zainteresowanych mogą jak najbardziej obniżyć koszt transakcji, dzięki czemu wszyscy są zadowoleni. Jedyną kluczową wadą, z jaką można się spotkać w przypadku cyfrowych rozwiązań jest fakt, że nie spotkamy tam fizycznej osoby, która nie da nam pieniędzy do rąk, czyli wszystko to odbywa się w trybie incognito.

Z tego powodu wiele osób obawia się, że pieniądze nie dotrą do nich i będą oszukani, dlatego też boją się wymieniać pieniądze internetowo. Podejście takie jest jednak błędne, gdyż wiele z oferowanych platform jakimi jest kantor online, ma poświadczenie instytucji państwowych na temat ich wypłacalności, dlatego też nasze obawy są w tym wypadku bezpodstawne.