Czy kantor sieciowy ma konto w twoim banku?

Wchodząc na strony internetowe kantorów online można zauważyć, że coraz więcej z nich chwali się długą listą banków, z jakimi współpracują. Nie jest to bynajmniej tylko chwyt marketingowy. Warto jest się zastanowić, czy internetowy kantor wymiany walut, którego usługami jesteśmy zainteresowani, posiada konto w naszym banku.

Można oczywiście postawić też na kantor online pluskantor.pl, jeśli naprawdę nie chce nam się tego weryfikować, ponieważ ten kantor współpracuje z wszystkimi liczącymi się bankami. Dlaczego jednak jest to takie ważne?

Tam i z powrotem, czyli handel walutami

Wymiana waluty online odbywa się tak naprawdę na giełdzie, a cały mechanizm online to tylko sposób dostania się do tej giełdy. W naszym imieniu transakcje realizuje kantor sieciowy, a my, żeby do tej transakcji mogło dojść, musimy mu wysłać odpowiednią ilość pieniędzy. Zrobimy to za pomocą systemu bankowego.

Charakter transakcji jest zdecydowanie nieskomplikowany. Z jednego konta musimy wysłać jedną walutę, by na drugie konto otrzymać drugą walutę. Kiedy w grę wchodzi wysyłanie pieniędzy, konieczna jest usługa banku, ponieważ pomijając kilka instytucji mających możliwość bezpośredniego realizowania takich operacji, na co dzień przelewami środków będą się zajmować dla nas banki.

Uciekamy od systemu Elixir

Jeśli kantor nie ma konta w naszym banku, musimy mu wysłać pieniądze na takich samych zasadach, jak się to robi przy płaceniu za towary i usługi. Uruchamiany jest system Elixir, który obiecuje nam realizacje zlecenia dopiero na następny dzień roboczy.

Jeśli zatem wyślemy pieniądze w piątek, mogą one dotrzeć do kantoru w poniedziałek, a wymienione środki na swoim koncie zobaczymy dopiero we wtorek. Jest to trudne do zaakceptowania w XXI wieku, jego niemal już trzeciej dekadzie.

Do tego dochodzi fakt, że przelewy walutowe nie są realizowane przez system Elixir, co oznacza, że prawdopodobnie poczekamy jeszcze dłużej i przyjdzie nam sporo zapłacić za jeden z przelewów.

W sytuacji, kiedy kantor będzie posiadał konto w naszym banku, oba przelewy pójdą mechanizmami wewnętrznymi. Przełożenie przez bank środków z jednej kieszeni do drugiej trwa zaledwie kilka sekund, więc możemy się spodziewać, że środki do kantoru trafią w kilka minut, ten dokona natychmiastowej wymiany, a potem po kilku kolejnych minutach środki będą już na naszym koncie. Nie ma żadnego dobrego powodu, by wyglądało to inaczej.